Відмінності між версіями «1.1. Міжнародний досвід»

Матеріал з База знань «Управління публічним інвестуванням»
Перейти до навігації Перейти до пошуку
 
Рядок 54: Рядок 54:


Посилення навичок стратегічного./.капітального планування може мати позитивні наслідки для решти спроможностей щодо ефективного публічного інвестування. Якісне стратегічне планування стосується не лише документів, але й власне про­цесу: заінтересованих сторін, які воно об'єднує, отриманих знань та основи, яку воно може забезпечити для управління ризиками протягом усього інвестиційного циклу. Імперативом є розроблення регіональних стратегій розвитку за участі орга­нів влади, заінтересованих сторін та громадян.
Посилення навичок стратегічного./.капітального планування може мати позитивні наслідки для решти спроможностей щодо ефективного публічного інвестування. Якісне стратегічне планування стосується не лише документів, але й власне про­цесу: заінтересованих сторін, які воно об'єднує, отриманих знань та основи, яку воно може забезпечити для управління ризиками протягом усього інвестиційного циклу. Імперативом є розроблення регіональних стратегій розвитку за участі орга­нів влади, заінтересованих сторін та громадян.
----
Спроможність 1. Впроваджувати стратегічне планування регіонального розвитку, яке враховує особливості/специфіку регіону, орієнтоване на результати, реалістичне, спрямоване у майбутнє та узгоджене з національними цілями
1.1. Міжнародний досвід
[[1.2. Аналіз законодавства]]
[[1.3. Аналіз практик публічного інвестування]]
[[1.4. Прогалини (проблемні питання)]]
[[1.5. Рекомендації щодо розв'язання проблем на всіх рівнях врядування]]

Поточна версія на 22:30, 20 вересня 2021

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО?[ред.]

Щоб забезпечити стратегічний супровід на всіх рівнях врядування та мак­симізувати потенціал росту кожного регіону

У національних стратегіях публічних інвестицій мають бути описані довгострокові завдання, допомагає пріоритезувати проєкти на всіх рівнях врядування. На від­міну від територіально-нейтрального підходу, територіально-орієнтований підхід до розвитку регіонів та публічних інвестицій максимізує потенціал росту кожного регіону. Це означає зміну завдань, масштаб втручання, інструментів та суб'єктів, задіяних у процесі розробки політик.

Щоб скористатися публічними інвестиціями, які доповнюють одна одну, в усіх секторах політики та масштабувати інфраструктурний проєкт

Через публічні інвестиції досягається багато цілей, які не обмежуються лише зрос­танням. Зазвичай вони пов'язані із інклюзивним розвитком та екологією. Це слід

Підготовлено з використанням матеріалів Організації Економічного Співробітництва і Розвитку (ОЕСР) «Recommendation of the OECD Council on Effective Public Investment Across Levels of Government». Доступно за посиланням: https://www.oecd.org/effective-public-investment-toolkit/recommendation­effective-public-investment-across-levels-of-government. htm враховувати на ранніх етапах планування. Для максимізації потенціалу зростання на регіональному рівні необхідні інвестиції у «тверду» та «м'яку» інфраструктуру. Важливо прагнути комплементарності та зменшувати кількість конфліктів між секторальними стратегіями. Наприклад, інвестиції у житло слід доповнювати від­повідними інвестиціями у транспортні мережі. Часто необхідно створювати таку комплементарність та інтегрувати стратегії.

Щоб більш ефективно використовувати можливості, які виникають внаслі­док багатовимірних глобальних тенденцій

Наявність таких багатовимірних викликів, як глобалізація, демографічні та соці­альні зміни, кліматичні зміни, урбанізація та цифровізація вимагає конкретних дій, спрямованих на те, щоб узгодити завдання політик в усіх секторах та на всіх рівнях врядування. Інтегрована скоординована територіально-орієнтована інвестиційна стратегія може також допомогти країнам знизити вплив цих мега-тенденцій на нерівність регіонів.

Щоб інвестувати на основі стратегій, розроблених на основі якісних пере­вірених даних На основі якісних даних можна приймати правильні рішення. Уряди мають заохо­чувати збір даних на відповідному територіальному рівні, щоб інтегрувати ці дані до інвестиційних стратегій та приймати на їхній основі поінформовані рішення. Наприклад, збір даних лише на рівні міста обмежує у можливості формулювати стратегії на рівні агломерації.

КАНАДА

Канадські агенції регіонального розвитку розробили територіально-орієнтовані стратегії зростання на основі багаторівневого підходу (із залученням федераль­ного/провінційного/територіального рівнів). Метою цих стратегій є довготривале процвітання, яке буде досягнуто шляхом цілеспрямованих заходів, розроблених на основі доказових даних в рамках єдиної візії. В процесі розроблення страте­гій були активно задіяні заінтересовані сторони – з ними, серед іншого, прово­дились круглі столи для визначення та підтвердження пріоритетів і цілеспрямо­вані дії або масштабні консультації. У консультаціях, окрім органів врядування різних рівнів, брали участь представники бізнесу, наукової спільноти, корінних народів, громад та інших організацій.

Корисним для аналізу є приклад Канади, яка наголошує, що групи людей не є однорідними, відповідно, їх потреби та інтереси можуть суттєво відрізнятись. Щоб визначити цю різницю, а також потенційні перешкоди для реалізації полі­тик, програм чи проєктів, передбачити ризики та розробити стратегії їх мініміза­ції у Канаді розроблено «Гендерний аналіз плюс» (GBA+). Цей інструмент надає також ключову інформацію для планування: визначення цілей та заходів, адап­тованих під потреби різних груп людей. Сьогодні в Канаді GBA+ інтегровано в процеси діяльності Уряду, що призвело до кращої оцінки впливу політик.

ЧЕСЬКА РЕСПУБЛІКА

У Чеській Республіці розробляється Національний інвестиційний план, що всту­пив в силу у 2019 р. Урядом через регіональні влади збираються місцеві інвес­тиційні плани регіонів та міст. Збір даних здійснюється через систему Постійних Регіональних Конференцій (Regional Permanent Conferences). На основі зібра­них на місцях даних про потреби Уряд створив довгострокову фіскальну рамку і визначив пріоритети Чеської Республіки у сфері інвестицій. Далі розробляється Національний інвестиційний план на основі консультацій за участі заінтересо­ваних сторін, місцевих і регіональних органів самоврядування.

ІТАЛІЯ

В Італії розробляється «Стратегія для Внутрішніх територій» (Strategy for Inner areas) як інтегрована територіально-орієнтована стратегія мета якої – подолати негативні демографічні процеси та відтік населення із багатьох сільських тери­торій. Стратегія передбачає заходи з підвищення якості таких основних послуг, як освіта, охорона здоров'я та мобільність, а також із створення можливостей для економічної діяльності та працевлаштування. Стратегія реалізується шля­хом (I) виявлення в кожному проєктному регіоні муніципалітетів, готових та спроможних до співробітництва; (II) сприяння здійсненню результат-орієнтова­ного підходу за участі широкого кола осіб; (III) визначення низки інтегрованих проєктів та очікуваних результатів за допомогою посиленої координації роботи секторальних та субнаціональних органів влади.

НІДЕРЛАНДИ

В Нідерландах реалізували Голландську багаторічну програму з розвитку інф­раструктури, просторового планування та транспорту (MIRT), яка являє собою Консультаційний комітет, що займається розглядом проєктів та програм у сфері фізичної інфраструктури. Брати участь або розпочинати MIRT програми можуть різні міністерства та регіональні партнери. В рамках програми MIRT всі сторони співпрацюють над проєктами у сфері інфраструктури та води, якості життя, доступності та мобільності у чистому та безпечному середовищі. Консультацій­ний комітет MIRT в якості стратегічного орієнтиру використовує порядок денний кожного регіону та визначає сфери діяльності MIRT.

Результатом стратегічного планування публічних інвестицій є створення інвес­тиційного портфеля, який може забезпечити адекватні публічні послуги та зростання регіональної економіки. Хоча шлях до зростання відрізняється між регіонами, процес планування портфеля публічних інвестиційних проєктів має базуватися на деяких загальних принципах.

По-перше, портфель повинен бути адаптований та пов'язаний із стратегією розвитку, заснованою на оцінці регіональних (або місцевих) характеристик та конкретних факторів конкурентоспроможності. Це важливо не лише для виро­блення узгодженого підходу щодо забезпечення якісних публічних послуг та економічного зростання, але й сигналізує потенційним приватним інвесторам що інвестиційні можливості є реальними і з більшою ймовірністю отримають державну та політичну підтримку.

Результатом стратегічного планування публічних інвестицій є створення інвести­ційного портфеля, який може забезпечити адекватні публічні послуги та зростання регіональної економіки. Хоча шлях до зростання відрізняється між регіонами, процес планування портфеля публічних інвестиційних проєктів має базуватися на деяких загальних принципах.

По-перше, портфель повинен бути адаптований та пов'язаний із стратегією роз­витку, заснованою на оцінці регіональних (або місцевих) характеристик та кон­кретних факторів конкурентоспроможності. Це важливо не лише для вироблення узгодженого підходу щодо забезпечення якісних публічних послуг та економіч­ного зростання, але й сигналізує потенційним приватним інвесторам що інвести­ційні можливості є реальними і з більшою ймовірністю отримають державну та політичну підтримку.

По-друге, публічний інвестиційний портфель повинен бути орієнтований на кон­кретні результати: розроблений з урахуванням національних та субнаціональних цілей розвитку, взаємодоповнюваності та уникнення потенційних конфліктів між секторальними інвестиціями.

По-третє, інвестиційні пріоритети повинні бути реалістичними та базуватися на достовірних даних: ретельно оцінюватись, належним чином пріоритезовані та фінансуватись за рахунок багаторічного бюджетного пакету. Важливо, щоб вста­новлення пріоритетів не було зумовлене інерцією попередніх застарілих планів та припущень або вузькими політичними міркуваннями.

Нарешті, інвестиційний портфель повинен дивитися у майбутнє та передбачати фінансування проєктів, які можуть підвищити конкурентоспроможність регіонів у національній та світовій економіці.

Незважаючи на свою важливість, спроможність стратегічного планування публіч­них інвестицій на субнаціональному рівні потребує підсилення. Переважна біль­шість (89%) центральних урядів, які відповіли на анкету ОЕСР, вважають, що най­важливіші виклики щодо спроможності регіонів/муніципалітетів пов'язані саме зі стратегічним плануванням.

Посилення навичок стратегічного./.капітального планування може мати позитивні наслідки для решти спроможностей щодо ефективного публічного інвестування. Якісне стратегічне планування стосується не лише документів, але й власне про­цесу: заінтересованих сторін, які воно об'єднує, отриманих знань та основи, яку воно може забезпечити для управління ризиками протягом усього інвестиційного циклу. Імперативом є розроблення регіональних стратегій розвитку за участі орга­нів влади, заінтересованих сторін та громадян.


Спроможність 1. Впроваджувати стратегічне планування регіонального розвитку, яке враховує особливості/специфіку регіону, орієнтоване на результати, реалістичне, спрямоване у майбутнє та узгоджене з національними цілями

1.1. Міжнародний досвід

1.2. Аналіз законодавства

1.3. Аналіз практик публічного інвестування

1.4. Прогалини (проблемні питання)

1.5. Рекомендації щодо розв'язання проблем на всіх рівнях врядування