Публічні інвестиції

Матеріал з База знань «Управління публічним інвестуванням»
Версія від 14:48, 14 листопада 2021, створена Administrator (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Публічне інвестування – відповідальність всіх рівнів врядування[ред.]

Темп розвитку економіки держави значною мірою залежить від сукупного розміру інвестицій, які реалізовуються у відповідній країні. Основну частину таких інвестицій в Україні складають інвестиції приватного сектору (більше 400 млрд. грн. або 68,7% загального обсягу капітальних інвестицій (КІ) в 2019 році). Проте публічні інвестиції, які здійснюються органами державної влади та органами місцевого самоврядування на всіх рівнях (майже 86 млрд. грн. або 14,6% загального обсягу КІ в 2019 році), є ключовими для багатьох сфер інвестування – інфраструктура, освіта, людський капітал, які не мають особливої привабливості для приватного бізнесу. Саме публічні інвестиції дозволяють підвищити якість життя громадян, створюють привабливість держави, регіонів та громад для приватних інвесторів.

Горизонтальна і вертикальна координація публічного інвестування дозволяє зробити більше за менші кошти[ред.]

Публічне інвестування здійснюється в різних секторах та на різних рівнях врядування, що потребує формування механізму багаторівневого управління та координації. Майже 2/3 обсягу публічних інвестицій (56 млрд. грн.) витрачається місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування на субнаціональному рівні – в регіонах та громадах. Інвестиційні проекти за кошти державного бюджету також впроваджуються на певній території та мають вплив на розвиток територіальних громад та/або регіонів. Враховуючи важливість публічного інвестування для розвитку громад та регіонів, забезпечення координації інвестицій в різних секторах і на всіх рівнях врядування в поєднанні з підвищенням якості управління публічним інвестуванням є критично важливим та дозволяє отримати більшого результату за менші публічні кошти.

Ця стаття є частиною тексту аналітичного звіту «Публічне інвестування для регіонального розвитку: спроможності, прогалини і рекомендації», підготовленого групою радників Ініціативи «Управління публічним інвестуванням» в рамках Проєкту SURGe «Супровід урядових реформ в Україні», який фінансується Урядом Канади і впроваджується консалтинговою компанією Alinea International.