Коропська селищна територіальна громада

Матеріал з База знань «Управління публічним інвестуванням»
Версія від 13:38, 19 листопада 2021, створена Regionet2 (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Коропська селищна територіальна громада

Герб громади

Флаг громади

Громада на карті України
Область: Чернігівська область
Район: Новгород-Сіверський район
Тип території: Регіональні полюси економічного зростання
Населення: 16 124
Площа громади: 916,8 км2
Місцеве самоврядування

Голова громади

Голова громади: Куніцин Володимир Миколайович
Адреса: вул. Горького, 9, смт Короп, Новгород-Сіверський р-н., Чернігівська обл., 16200
Інтернет:

Веб-сторінка
Cторінка у facebook

тел.: (04656) 21173
E-mail: kpselrada@ukr.net
Громада на карті

Завантаження карти…

Плани розвитку

Стратегія розвитку

Інвестиційний паспорт

Провідні підприємства
Видатні особистості

Географія[ред.]

Коропська громада розміщена на північному сході Чернігівської області. Займає частину колишнього Коропського району. Площа 916,8 км. кв. За природними особливостями поділяється на дві географічні зони: південну – Чернігівське Полісся (піщана, місцями заболочена рівнина з сосновими і мішаними лісами) та північну – Новгород-Сіверське Полісся (підвищена, дуже порізана ярами місцевість). Межує з Батуринською міською, Височанською сільською, Сосницькою селищною, Понорницькою селищною та Кролевецькою міською громадою Сумської області, а також знаходиться в межах Новгород-Сіверського району та є сусідом з Ніжинським і Корюківським районами Чернігівської області та Конотопським районом Сумської.

Природно-заповідний фонд[ред.]

На території громади є значна кількість територій природно-заповідного фонду та об’єктів історико-культурного значення, які можна використовувати для розвитку туризму та брендування громади. Значну частину території громади займають землі Мезинського Національного природного парку.

Клімат[ред.]

Головним чином, територія громади лежить в зоні мішаних лісів, поверхня, в основному, рівнинна. Найбільша річка, що протікає по території – Десна. З корисних копалин є торф, крейда, пісок. Клімат помірно-теплий, м’який, з достатньою вологістю.

Земельні та природні ресурси[ред.]

  • Дві третини – землі сільськогосподарського призначення (61328,62 га).
  • Понад 20% – землі лісового призначення (20032,35 га).
  • Понад 20% – землі водного фонду (1919,163 га).

Населення[ред.]

Статевий та віковий склад населення відображає загальні демографічні тенденції як області, так і країни в цілому. Кількість жіночого населення на 6,0% перевищує чоловіче. Економічно активне населення у віці 18-59 років складає близько 55% від загальної кількості населення, населення пенсійного віку – близько 31 %. Найбільший відсоток населення громади (31%) – мешканці, яким за 60. Дітей до 18 років всього 14%, що не дає підстав сподіватись на збільшення трудових ресурсів. Молодший і середній працездатний вік складають відносну більшість – 55%. Пенсіонери становлять 32,5% населення громади. У громаді проживає 814 дітей дошкільного віку, 1409 шкільного віку.

Транспорт[ред.]

Відстань до Кролевця (Сумська область) – 51 км, Батурина – 35 км, Чернігова – 139,2 км, до Києва – 250 км, до аеропорту «Бориспіль» – 260 км. Найближча залізнична станція – Бахмач, 60 км.

Залізничний транспорт представлений південно-західною залізницею – регіональною філією «Південно-західна залізниця». Виробничий підрозділ - Конотопська дирекція залізничних перевезень. Станція на даний час не працює.

Громада знаходиться на півночі Чернігівської області, яка межує з Сумською областю. Загальна протяжність автомобільних доріг з твердим покриттям становить 394,5 км. У цілому по громаді мережа доріг загального користування забезпечує транспортне сполучення між населеними пунктами. Всі населені пункти забезпечені під’їздами з твердим покриттям. Територією громади пролягає міжнародна траса Київ-Бачівськ, що забезпечує доступність вантажоперевезень. Територією громади пролягає міжнародна траса М-02 Кіпті – Глухів – Бачівськ.

Трудові ресурси[ред.]

Переважна частина населення зайнята у сільському господарстві та його переробці. Частка офіційно зареєстрованих осіб незначна. Для сільської місцевості притаманна самозайнятість. За даними Коропського районного центру зайнятості станом на 01.01.2021 року на обліку перебуває 161 безробітний, у тому числі за професіями: листоноша - 1, продавець – 12, тваринник – 3, електромонтер – 3, водій - 14, тракторист - 17, підсобник – 3, сестра медична – 2, слюсар-ремонтник – 5, та інші - 101 особи. Найвищий рівень безробіття спостерігається в смт Короп – 1,0% від загальної кількості населення. Загалом середній рівень безробіття в громаді складає близько 1,0 % від загальної кількості населення.

Зв’язок[ред.]

До адміністративного центру громади прокладено оптоволокно, що забезпечує швидкісний Інтернет. На території громади надає відповідні послуги «Інтертелеком», що охоплює всю територію громади. У деяких населених пунктах громади діє Інтернет від «Укртелеком» та «Альфа-нет». За рішенням селищної ради до мережі Інтернет підключені всі її навчальні заклади. Проблемним є забезпеченням швидкісним Інтернетом малих населених пунктів та навіть центрів старостинських округів.

Поштові послуги на території Коропської селищної ради надають Чернігівська філія ПАТ «Укрпошта», «Нова пошта». Поштові послуги в населених пунктах старостинських округів громади здійснюють пересувні відділення поштового зв’язку.

Економіка[ред.]

Промисловий комплекс громади представляють: КП «Спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Агролісгосп», ДП «Короп-пласт» ТОВ «Газбудсервіс», ПСП «Лукново», ТОВ «Черешеньки», ДП «Короп-м'ясо», ТОВ «Гарантторгсервіс», ТОВ «МК Добробут». Всі ці підприємства відносяться до переробної промисловості і формують статистичне коло.

Обсяги продукції що виробляються ними незначні, відповідно чисельність зайнятих та відрахування до бюджету громади – також. Упродовж 2020 року вироблено продукції на суму 36,4 млн. грн. (97,4% минулого року). Спад промислового виробництва склав 2,54%. Колись відоме в області та за її межами підприємство з виробництва меблів «Проун» згорнуло свою діяльність, хоча й залишається чинним. ДП «Коропський сирзавод» ТОВ «СиЛ» знаходиться в процесі ліквідації (оголошена процедура банкрутства). Обсяги промислової продукції на Коропському сирзаводі склали 3,4 млн. грн, це 31,5% в порівнянні з минулим роком, що і вплинуло в цілому на зменшення обсягів. Наростили виробництво продукції ТОВ «Черешеньки» та ПСП «Лукново», які виготовляють комбікорм для власних потреб. Найбільшим підприємством виробничого характеру є КП «Спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Агролісгосп», його діяльність стимулює низка приватних пилорам.

Виробництво валової продукції, а саме продукції тваринництва, в сільськогосподарських формуваннях за 9 місяців 2020 року склало 79258 тис. грн або 104,3% до виробництва 2019 року. Ріст валової продукції тваринництва обумовлено, в основному, збільшенням виробництва молока на 9,3%. Молочне скотарство лишається однією з провідних галузей тваринництва. Збільшення валового виробництва молока відбулось за рахунок збільшення поголів’я молочних корів і підвищення їх продуктивності. Нарощують поголів’я корів ПСП «Лукново», ТОВ «Черешеньки», ФГ «Барбенюк».

Основа економіки громади – сільське господарство. Переважає рослинництво – зернові, соняшник, кукурудза. На території Коропської ТГ працюють кілька значних сільгоспвиробників: ТОВ «Черешеньки», ТОВ «Агрікор Холдинг», ТОВ «Бахмач - агро», ТОВ «Шабалинівське», ФГ «Білі роси». Є також невеликі фермерські господарства. Жодне підприємство не є домінуючим для економіки громади.

В громаді налічується 168 магазинів, 4 заклади побутового обслуговування, 5 підприємств громадського харчування. В цілому, це галузь, де домінують фізичні особи-підприємці.

Всього в громаді зареєстровано 271 ФОП у різних сферах економіки.

Фінанси[ред.]

За 2020 рік обсяг доходів територіальної громади (загальний і спеціальний фонди), 114 437 783 грн, у т.ч.: бюджету розвитку 105 382 грн, базової дотації 7 629 400 грн, реверсної дотації 0 грн. Обсяг видатків територіальної громади: загального і спеціального фондів бюджету 110 388,9 тис. грн, у т.ч.: на освіту – 60 533,3 тис. грн, на культуру – 6 234,2 тис. грн, на фізичну культуру і спорт – 1 411,8 тис. грн, на охорону здоров’я - 652,4 тис. грн, на соціальний захист і соціальне забезпечення – 9 785,2 тис. грн.

Власних доходів загального фонду за 2020 рік без урахування міжбюджетних трансфертів надійшло 61 918,4 тис. грн або 105,8% запланованого обсягу, що більше ніж у 2019 році на 15,4% або 8 273,9 тис. грн. Найсуттєвішим у структурі власних доходів (55,9%) є податок на доходи фізичних осіб (виконано на 105,5%, додатково отримано 1 817,5 тис. грн, фактичні надходження 34 595,7 тис. грн). Місцеві податки займають другу позицію, їх питома вага в доходах громади 30,9%. Фактичне надходження місцевих податків за 2020 рік склало 19 148,1 тис. грн, понад план отримано 1 576,3 тис. грн. В тому числі податку на майно надійшло 10 239,9 тис. грн.

Протягом 2020 року селищний бюджет отримав бюджетні трансферти у сумі 49 089,2 тис. грн в тому числі: з державного бюджету – 44 027,1 тис. грн, з інших місцевих бюджетів – 5 062,2 тис. грн.

За 2020 рік 95,2% видатків займали видатки загального фонду, спеціального фонду – 4,8%. Видаткова частина загального фонду бюджету за 2020 рік виконана на 98,9% при уточненому плані на 2020 рік 106 296,2 тис. грн, фактичне виконання становить 105 084,9 тис. грн. У структурі видатків загального фонду селищного бюджету найбільшу питому вагу займають витрати на освіту – 56,0%, державне управління – 17%, соціальний захист населення – 8%, житлово-комунальне господарство – 4%, культуру – 6%.

Бюджет територіальної громади Коропської селищної ради на 2021 рік по доходах з урахуванням трансфертів передбачається в сумі 129 354,7 тис. грн, в т.ч. доходи загального фонду 1 262 043,6 тис. грн. з них власні надходження 69 642,6 тис. грн та доходи спеціального фонду 3150,4 тис. грн.

Соціальна сфера[ред.]

Освіта[ред.]

Бюджетні заклади громади: гімназії – 1, загальноосвітніх навчальних закладів I-III ступеня – 8, загальноосвітніх навчальних закладів I-II ступеня та загальноосвітніх навчальних закладів I ступеня – 0, дошкільних навчальних закладів – 8, закладів позашкільної освіти – 3, закладів культури – 25, закладів фізичної культури – 2, міжшкільний навчально-виробничий комбінат професійної орієнтації учнів, заклади оздоровлення та відпочинку, центр надання соціальних послуг – 1, фельдшерсько-акушерських пунктів – 14, амбулаторій, поліклінік – 9, лікарень – 1, станцій швидкої допомоги – 1. У навчальних закладах навчається 1299 дітей. На території громади функціонує заклад обласного підпорядкування Черешенський ліцей в якому навчаються 110 учнів. Також функціонує 8 дошкільних навчальних закладів та 1 група в навчально-виховному комплексі. В 2020 році реорганізовано Нехаївську загальноосвітню школу I-III ступенів у Нехаївську гімназію. Станом на 01.09.2020 сформовано 10 перших класів, у яких навчається 109 учнів.

Медицина[ред.]

Медичну допомогу на території громади надають КНП «Центральна лікарня» на 128 ліжок та КНП «Коропський ЦПМСД»: 7 амбулаторій загальної практики сімейної медицини, 12 фельдшерських пунктів та 3 фельдшерсько-акушерських пунктів. Не укомплектовані лікарями – 6 АЗПСМ. Станом на 03.03.2021 року підписано 15315 декларацій про вибір лікаря первинної медичної допомоги пацієнтом. Заклади охорони здоров’я вчасно організували роботу та підписали договори з Національною службою здоров’я України (далі - НСЗУ) на 2020 рік. КНП «Коропська центральна лікарня» в 2020 році мала 4 пакети послуг по яких заключені договори з НСЗУ.

Культура[ред.]

Культурно-освітню роботу здійснюють 17 клубних установ, КЗ «Коропський будинок культури», регіональний історико-археологічний музей, музей М.Кибальчича, КЗ «Публічна бібліотека», КЗ «Коропська мистецька школа».

Історичні пам'ятки[ред.]

Історичними місцями вважається древнє село Оболоння, палац графа П. О. Рум’янцева-Задунайського у Вишеньках, побудований ним у 1782-1787 роках з нагоди приїзду імператриці Катерини ІІ (зараз навчально-оздоровчий центр УМАКО «Сузір”я»); старе городище села Райгородок; історія села Радичева сягає у глиб віків; село Верба – з гончарами; селище Понорниця – бондарями; «Синій колодязь» з цілющою водою та ін.

Видатні люди[ред.]

Гетьман Лівобережної України Д.Многогрішний (1668-1672) та його брат Чернігівський полковник В.Многогрішний, винахідник М.І.Кибальчич (1853-1881), видатні художники ХУІІІ-ХІХ століть К.І.Головачівський (1735-1823), Г.А.Васько (1820-1865), І.А.Васьков (1814-рік смерті невідомий), архітектор М.А.Мосцепанов, майстер художньої кераміки П.А.Дубинський (1888-1938), герой Радянського Союзу маршал авіації С.Г.Руденко, Г.П.Вовк (народився у 1924 році) – письменник, В.М.Макієнко (1924) – художник, В.М.Михайленко (1953) – поетеса і прозаїк, А.В.Сарапін (1925) - художник.

Із 70-х років ХІХ ст. у Коропі проживав рідний брат письменниці Марка Вовчка Д.О.Вілінський, який і похований в Коропі – займався літературною діяльністю. Проживає М.Д.Білоус, відмінник народної освіти, поет і прозаїк (1939 на Івано-Франківщині).

Фотоальбом[ред.]