1.5. Рекомендації щодо розв'язання проблем на всіх рівнях врядування

Матеріал з База знань «Управління публічним інвестуванням»
Версія від 22:25, 20 вересня 2021, створена Administrator (обговорення | внесок) (Створена сторінка: Категория:СПРОМОЖНІСТЬ 1 ===1. 5. Рекомендації щодо розв'язання проблем на всіх рівнях...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку


1. 5. Рекомендації щодо розв'язання проблем на всіх рівнях врядування[ред.]

На державному рівні

1. Розробити та ухвалити рамковий закон, яким врегулювати питання створення зрозумілої та ієрархічної системи стратегічного планування в Україні, передбачити типи документів стратегічного планування, процедуру затвердження, порядок узгодження між собою, порядок реалізації, моніторингу і оцінювання результативності стратегічних планувальних документів (рекомендацію вклю­чено до Плану заходів з реалізації в 2021–2023 роках Державної стратегії регі­онального розвитку до 2027 року (розпорядження КМУ від 12 травня 2021 р. № 497-р), передбачено розроблення відповідного законопроєкту (п. 107).

2. Передбачити зміни до Бюджетного кодексу України, які встановлюватимуть зв'язок між стратегічними планувальними документами регіонів, територіальних громад та їх річними програмами соціально-економічного розвитку.

3. Провести комплексний аналіз впливу змін, внесених до закону «Про регулювання містобудівної діяльності» на стратегічне планування у територіальних громадах і гармонізувати вимоги щодо стратегічного планування – в часі із плануванням у просторі.

4. Внести зміни до Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» в частині виключення поняття «концепції інтегрованого розвитку території територіальної громади», як самостійного планувального документу стратегічного харак­теру, а окремі елементи такої «концепції» перенести, як складові стратегії роз­витку громади, якщо така готується громадою.

5. В Регламенті Кабінету Міністрів України передбачити проведення аналізу проєктів актів, що стосуються затвердження документів стратегічного планування на предмет їх відповідності актам вищого рівня планування та взаємоузгодженості із раніше ухваленими актами; передбачити погодження таких актів з Мінрегіоном, який має надавати висновки, щодо його відповідності Дер­жавній стратегії регіонального розвитку та можливого впливу акта на розвиток регіонів. (рекомендацію включено до Плану заходів з реалізації в 2021–2023 роках Державної стратегії регіонального розвитку до 2027 року (розпоря­дження КМУ від 12 травня 2021 р. № 497-р), (п. 107, заходи 3, 4).

6. Підготувати та внести зміни у Закон «Про засади державної регіональної політики», що передбачають надання Мінрегіоном висновків щодо відповідності узгодження проєкту регіональної стратегії з Державною стратегією регіональ­ного розвитку; (станом на липень 2021 р. проєкт Закону підготовлено та подано до ВРУ (реєстр. № 5323), прийнято в першому читанні 01. 06. 2021 за основу)

7. Визначити механізм узгодження стратегій розвитку громад з Державною стратегією регіонального розвитку і регіональними стратегіями розвитку, зокрема, переглянути та внести в установленому порядку зміни до чинних методик у сфері розробки регіональних та місцевих стратегій розвитку і пов'язаних з ними документів. Удосконалити процес стратегування на національному, регі­ональному та місцевому рівнях на основі створення єдиних методичних підхо­дів для стратегічного планування в громадах, у т. ч. з урахуванням досягнення спільних цілей по горизонталі (в рамках міжмуніципальної, макрорегіональної та транскордонної співпраці), та вертикалі для загальнодержавних цілей роз­витку в різних сферах (в рамках секторальної децентралізації) (рекомендацію включено до Плану заходів з реалізації в 2021–2023 роках Державної стратегії регіонального розвитку до 2027 року (розпорядження КМУ від 12 травня 2021 р. № 497-р), п. 107 (захід 6).

8. Ухвалити нову редакцію Наказу Мінрегіону від 30. 03. 2016 № 75 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо формування і реалізації прогнозних та програмних документів соціально-економічного розвитку об'єднаної територіальної громади» де передбачити досить детально механізми розроблення, затвердження та моніторингу реалізації стратегій розвитку територіальних громад. (Станом на липень 2021 р. нову редакцію проєкту Методичних рекомендацій підготовлено Мінрегіоном за консультаційної підтримки SURGe).

9. Підготувати та внести зміни у Порядок спрямування коштів державного дорожнього фонду затверджено Постановою від 20 грудня 2017 р. № 1085 в частині його узгодження з пріоритетами Державної стратегії регіонального розвитку, а також з Генеральною схемою планування території України. Підготувати та внести зміни у спільний наказ Мінінфраструктри та Мінфіну № 573/1019 в частині узгодження розподілу коштів на місцеві дороги з урахуванням реалізації регіональної стратегії розвитку. (рекомендацію включено до Плану заходів з реалізації в 2021–2023 роках Державної стратегії регіонального розвитку до 2027 року (розпорядження КМУ від 12 травня 2021 р. № 497-р), п. 111 (захід 1).

10. Розробити механізм залучення Мінрегіоном зовнішньої експертизи за кожною оперативною ціллю ДСРР для спільного опрацювання проєктів порядків викори­стання коштів інвестиційних/ бюджетних програм ЦОВВ в частині їх узгодження із цілями і завданнями ДСРР. (рекомендацію включено до Плану заходів з реалі­зації в 2021–2023 роках Державної стратегії регіонального розвитку до 2027 року (розпорядження КМУ від 12 травня 2021 р. № 497-р), п. 114 (захід 1).

11. Розробити навчальні курси з розробки стратегічних планувальних документів та запровадити їх викладання для працівників органів місцевого самовряду­вання через системи регіональних навчальних центрів, АРР (після впорядку­вання законодавства про стратегічне і просторове планування на місцевому рівні). (рекомендацію включено до Плану заходів з реалізації в 2021–2023 роках Державної стратегії регіонального розвитку до 2027 року (розпорядження КМУ від 12 травня 2021 р. № 497-р), п. 121 (захід 1), п. 131 (захід 1).

12. Узгодити та внести в установленому порядку пропозиції щодо змін до зако­нодавства в частині періодичності складання і термінів дії програм, планів і стратегій, передбачених Законами України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного і соціального розвитку України» та «Про засади державної регіональної політики», а саме:

¦ систему планування і узгодження програм на рік, два і п'ять років, передбачену першим з цих законів і орієнтовану на бюджетний процес, узгодити з системою стратегування на три, чотири і сім років, передбачених другим з цих законів;

¦ ввести спільний для цих законів механізм формування щорічних програм економічного і соціального розвитку, параметри яких використовуватимуться для обґрунтування міжбюджетних трансфертів.

13. Врегулювати прогалини, що виникли через скасування наказу Мінекономіки щодо методичних рекомендацій з розробки регіональних цільових програм. На період до законодавчого вирішення проблеми відсутності нормативного регулювання порядку розробки регіональних цільових програм, підготувати методичні рекомендації з їх підготовки, як певний порадник для ухвалення обласними радами власних «порядків».

14. Ухвалити нормативні рішення, щодо запровадження в практику публічного інвестування RBM, GBA+ на національному, регіональному та місцевому рівнях. (рекомендацію (в частині навчання) включено до Плану заходів з реалізації в 2021–2023 роках Державної стратегії регіонального розвитку до 2027 року (роз­порядження КМУ від 12 травня 2021 р. № 497-р), п. 116 (захід 1).

15. Підготувати типові рекомендації, щодо їх врахування при підготовці стратегій розвитку територіальних громад, виходячи із типів територій, до яких відно­сяться громади: сільські громади в несприятливих умовах регіональні полюси економічного зростання території природно-заповідного фонду прикордонні території в несприятливих умовах

16. Передбачити у Порядку розроблення регіональних стратегій вимоги щодо визначення територій регіону, які потребують спеціальних впливів/проєктів.

17. Передбачити механізм узгодження територіальних інтересів/зафіксованих у регіональних стратегіях, із планами публічних інвестицій, що реалізовувати­муться в регіонах ЦОВВ (рекомендацію включено до Плану заходів з реаліза­ції в 2021–2023 роках Державної стратегії регіонального розвитку до 2027 року (розпорядження КМУ від 12 травня 2021 р. № 497-р), п. 108 (захід 1).

18. Довідник бюджетних програм, спрямованих на розвиток регіонів (IT рішення, як елемент горизонтальної координації)

19. Передбачити пріоритет реалізації комплексних проєктів регіонального роз­витку, які крім твердої інфраструктури, передбачають інвестування у людський капітал, через внесення відповідних змін у Порядок відбору проєктів регіонального розвитку для їх фінансування за кошти ДФРР. (Станом на липень 2021 р. проєкт закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо підвищення ефективності використання коштів державного фонду регіонального розвитку» підготовлено та внесено Урядом до ВРУ (реєстр. № 4200), підготовлено зміни до Наказу Мінрегіону № 80 «Питання підготовки, оцінки та відбору інвестиційних програм і проєктів регіонального розвитку, що можуть реалізо­вуватися за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку").

20. Формувати політичні традиції планового розвитку, несприйняття ініціатив, не залежно від їх походження, що не базовані на дослідженнях потреб, не випли­вають із планувальних документів і не мають визначених джерел.

На обласному та місцевому рівнях:

1. Внести відповідні зміни та доповнення до регламентів обласних рад (зокрема, обласний бюджет формується на основі РСР і ПЗ РСР, регламентів ОДА (стосовно узгодження бюджету з стратегічними документами).

2. Провести дослідження на обласному рівні як працює система підвищення кваліфікації та перекваліфікації державних службовців та працівників органів міс­цевого самоврядування та підготувати конкретні пропозиції з її удосконалення.

3. Запровадити в практику роботи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування проведення навчань, тренінгів, ознайомчих візитів, обмін досвідом, проведення круглих столів тощо з питань планування, реалізації, моніторингу та оцінки публічних інвестицій.

4. Запровадити методичне та інструктивно-консультаційне супроводження процесу публічного інвестування в регіонах з боку ЦОВВ, на місцевому рівні – з боку ОДА

5. Перетворити АРР на дієвий інструмент підтримки процесу публічного інвесту­вання на субнаціональному рівні: посилити їх необхідними спроможностями для надання ними підтримки територіальним громадам щодо розробки місцевих стратегій, навчань посадових осіб місцевого самоврядування, підготовки проєктів розвитку на отримання зовнішнього фінансування. (рекомендацію включено до Плану заходів з реалізації в 2021–2023 роках Державної стратегії регіонального розвитку до 2027 року (розпорядження КМУ від 12 травня 2021 р. № 497-р), пп. 120-121).

6. Територіальним громадам визначити у структурі виконавчих органів підроз­діли, відповідальні за розробку стратегічних планувальних документів, забезпечити навчання їх працівників.

7. Радам територіальних громад затвердити положення про порядок розробки стратегії, її обговорення, підготовки та внесення змін по необхідності.

8. Обласним радам врегулювати порядок розробки обласних цільових програм своїми рішеннями на основі «методичних рекомендацій»

9. Врегулювати порядок розподілу публічних інвестицій секторального характеру у регіоні актами ОДА, які забезпечать врахування при розподілі цих коштів територіальну складову та пріоритети визначені СРР області.

10. В зв'язку із запровадженням нових стратегічних документів на регіональному (стратегія розвитку регіону) та місцевому (стратегія розвитку територіальної громади, комплексний план просторового розвитку, концепція інтегрованого розвитку території територіальної громади) рівнях необхідно переглянути перелік та способи збирання показників на регіональному рівні та запрова­дити елементи місцевої/муніципальної статистики.

11. Територіальним громадам, виходячи із їхніх власних повноважень та необхідності планування свого розвитку на хоча б середньостроковий період, варто створювати власні інформаційні ресурси, які накопичують певні статистичні показники, важливі для планування: демографія, освіта, зайнятість, доходи домогосподарств, кількість транспортних засобів, підприємництво, тощо.

12. Переглянути регіональні стратегії розвитку на предмет їх відповідності ДСРР­2027 та визначення територій, які потребують спеціальних впливів/проєктів.

13. Передбачити у регламенті ОДА та обласної ради спеціальні процедури, які мають передувати прийняттю рішень щодо публічного інвестування і які мають передбачати аналіз впливу такого фінансування на ситуацію у сфері інвесту­вання та у суміжних сферах, варіанти посилення ефекту при включенні об'єкта інвестування у більший, інтегрований проєкт

14. Територіальним громадам готувати для фінансування за рахунок ДФРР інте­гровані проєкти розвитку, що передбачають інвестиції у людський капітал, від­повідно до цілей регіональної та місцевої стратегій розвитку.

15. Запровадити громадський моніторинг (за підтримки Мінрегіону):

розроблення планувальних документів регіонального розвитку відповідно до чинного законодавства;

реалізації публічних інвестиційних проєктів поза межами планувальних документів;

внесення змін у планувальні документи з порушенням законодавства (в тому числі для реалізації окремих інвестиційних проєктів).